Náš příběh

Czech Pole Sport Organization založily v roce 2019 Anna Galkina, Kara Katz a Michaela Hrbáčová za účelem sjednocení sportovců, trenérů, porotců a nadšenců a zajištění možnosti reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa vytvořením soutěže Czech Pole Sport Open pod záštitou mezinárodní federace IPSF.

V České republice se pole sport vyučuje zhruba od roku 2008 a v dnešní době se těší veliké oblibě, kdy se mu věnuje několik tisíc sportovců všech věkových kategorií ve více než 60 studiích v celé České republice.

Historie IPSF: Pole Sport a Aerial Hoop ve světě

Od roku 2000 se stával pole dance oblíbenou fitness formou a pole dancové soutěže začaly získávat svoji popularitu. Poté v roce 2006 vznikl koncept Pole Dance jako sportovní disciplíny. Soutěže v té době neměly žádná, nebo jen omezená hodnotící kritéria a neexistoval komplexní systém přidělování bodů za technické či umělecké dovednosti sportovců. Z toho vyplývala i malá informovanost porotců o tom, jak vlastně soutěže hodnotit. 

V roce 2006 provedla společnost Katie Coates průzkum, aby zjistila názor pole dancové komunity na zařazení Pole Sports mezi olympijské sporty; více než 10 000 hlasovalo pro. V roce 2008 začal Tim Trautman z USA spolupracovat s Katie na Mezinárodní Pole Sport federaci a termín Pole Sports navždy změnil vnímaní pole dance z volnočasové aktivity na sportovní disciplínu na mezinárodní úrovni. 

Následně se začaly formovat národní federace a organizovaly se soutěžní týmy. V roce 2012 se konalo 1. mistrovství světa v Pole Sport s pouze 43 sportovci ze 14 zemí; pouze 5 mužů. V roce 2013 byla spuštěna kategorie juniorů se 7 sportovci. Jen o 5 let později, v roce 2017, došlo k nárůstu o více než 80% v kategorii mládeže; na pódiu World Pole Sports soutěžilo celkem 229 sportovců z 36 zemí.

Do poloviny roku 2011 bylo podle odhadů 95 procent všech sportovců Pole Sports dívky a ženy; v důsledku toho zpětná vazba od IOC spočívá ve zlepšení rovnováhy mezi pohlavími, které se IPSF snaží dosáhnout. V roce 2017 byly poprvé otevřeny kategorie juniorů a nováčků, což pomohlo zvýšit účast mužů o více než 70%.

V roce 2014 IPSF kontaktoval GAISF ohledně procesu podávání žádostí a cesta k uznání pole dance jako olympijského sportu začala. IPSF se začal přizpůsobovat kritériím GAISF a IOC a rozšiřoval národní federace na 25 s dalšími 12 v procesu podávání žádostí.

V současné chvíli je IPSF držitelem statutu Observer a signatářem antidopinové organizace WADA.

Vývoj sportu v průběhu let:

  • 2009 – Založení IPSF
  • 2012 – první mistrovství světa
  • 2013 – Představení programu pro mládež
  • 2014 – první kontakt s SportAccord (nyní GAISF)
  • 2014 – představen antidopingový program
  • 2015 – první žádost o členství v SportAccord (nyní GAISF)
  • 2016 – Schváleno jako signatář WADA
  • 2016 – Přihlášen do MOV jako člen 
  • 2017 – Podepsána trojstranná dohoda s FIG a GAISF, která umožní členství v IPSF v GAISF
  • 2017 –  GAISF udělil statut Observer „ve sledovacím období“ pro zařazení mezi olympijské sporty